اتاق ماشین سنگین

اتاق ماشین سنگین

اتاق ماشین سنگین

قطعاً همه ما تا کنون ماشین سنگین دیده‌ایم و می‌دانیم که این ماشین‌‌‌ها برای حمل و انتقال بار کاربردی هستند. اما قسمت اصلی این ماشین‌ها که محل قرار‌گیری بار ماشین سنگین است را اتاق ماشین سنگین می‌نامند. اتاق ماشین سنگین انواع و اندازه‌های مختلفی با کاربردهای متفاوت دارد و بدون این تجهیزات، انتقال بار به روش زمینی غیر ممکن و یا سخت خواهد بود.

سالانه حجم زیادی از مواد اولیه و تجهیزات مختلف باید در شرایط جوی مختلف از مکانی به مکان دیگر انتقال پیدا کنند که باتوجه به نوع این مواد، اتاق ماشین سنگین خاص آن نیز تولید می‌شود و در هر شرایط جوی و دمایی می‌توان این مواد را به راحتی انتقال داد. بنابراین اتاق‌های ماشین سنگین از اهمیت زیادی در زندگی برخوردار هستند که در این مقاله به این تجهیزات خواهیم پرداخت و اطلاعات مناسبی را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

ویژگی‌های اتاق ماشین سنگین

همانطور که گفته شد طراحی و ساختار اتاق ماشین سنگین‌ها باتوجه به کاربرد هر کدام متفاوت است. اما همه این اتاق‌ها از ویژگی‌های کلی مشترکی نیز برخوردار هستند. طراحی اتاق ماشین سنگین‌ها متشکل شده از چهار دیواری و کف است که برای ساخت این چهارچوب معمولا از ساندویچ‌های پانلی که مخصوص ساخت اتاق ماشین سنگین هستند، استفاده می‌شود. اتاق ماشین سنگین‌ باتوجه به نوع کاربرد از تجهیزاتی مانند سیستم خنک کنندگی و یا چراغ روشنایی نیز برخوردار است. برای مثال اتاق ماشین سنگین مخصوص حمل مواد غذایی از سیستم خنک‌کننده برخوردار است‌ که از خراب و فاسد شدن آن‌ها جلوگیری شود.

بدنه اتاق ماشین سنگین به صورت عایق تولید می‌شود تا در شرایط جوی مختلف آسیبی به بدنه اتاق و مواد موجود در آن وارد نشود و سرما یا گرما به آن‌ها نفوذ نکند. معمولا از پلی اورتان برای عایق‌سازی بدنه اتاق این ماشین‌ها استفاده می‌شود. این اتاق‌ها دارای درب نیز هستند که باتوجه به نوع ماشین سنگین و کاربرد آن، درب مخصوصی برای آن‌ها تعبیه می‌شود. تعداد لنگه‌های درب اتاق ماشین سنگین و نحوه باز و بسته شدن آن نیز باتوجه به نوع ماشین سنگین متفاوت است.

اتاق ماشین سنگین

انواع اتاق ماشین سنگین

باتوجه به این که ماشین سنگین‌ها انواع مختلفی با کاربردهای و مشخصات ظاهری مختلف دارند، اتاق‌های متفاوتی نیز با اهداف گوناگون‌ و حمل بارهای منحصر‌به‌فرد برای آن‌ها ساخته می‌شود. بنابراین فاکتور‌های مختلفی برای دسته بندی اتاق ماشین سنگین وجود دارد که در این قسمت به آن‌ها خواهیم پرداخت.

1.     انواع اتاق ماشین سنگین باتوجه به جنس بدنه

·        اتاق ساندویچ پنل

اتاق ماشین سنگین ساندویچ پنل، اتاق‌هایی سبک و مقاوم هستند و در برابر عوامل محیطی و گرما و سرما به صورت عایق عمل می‌کنند. از این اتاق‌ها معمولا برای حمل و انتقال بین شهری و شهری استفاده می‌شود و قابلیت ساخت آن‌ها برای انواع ماشین سنگین‌ها وجود دارد.

·        اتاق فلزی

از این اتاق‌ها معمولا برای ماشین سنگین‌های ده چرخ مورد استفاده قرار می‌گیرد و مواد مختلفی مانند لوله، خشکبار و مواردی از این قبیل به وسیله این اتاق‌ها حمل می‌شود.

·        اتاق چوبی

استفاده‌ از این نوع اتاق‌ ماشین سنگین خیلی کم شده است زیرا برای ساخت اتاق ماشین سنگین از جنس چوب باید چوب باکیفیتی را انتخاب کرد که هزینه زیادی دارد همچنین چوب، وزن سنگینی دارد و سریع‌تر از بقیه متریال‌ها فرسوده می‌شود.

·        اتاق چوبی فلزی

همانطور که مشخص است در ساخت این اتاق ترکیبی از چوب و فلز مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربردی که این نوع اتاق دارد، حمل و انتقال میوه و تره بار است و حمل این مواد از یک شهر به شهر دیگر را ممکن کرده و از خراب شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

2.     انواع اتاق ماشین سنگین بر اساس طراحی

·        اتاق فلزی مشبک

این نوع اتاق از جنس فلز و به صورت مشبک بوده که از آن برای حمل مرغ استفاده می‌شود و طراحی آن به گونه‌ای است که باعث تهویه هوا و رسیدن اکسیژن به مرغ‌ها شده و از خفه شدن آن‌ها جلوگیری می‌شود.

·        اتاق سقف‌دار فلزی

همانطور که مشخص است این نوع اتاق دارای سقف فلزی بوده و از آن جهت حمل و انتقال مواد غذایی که فاسد نمی‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

·        اتاق سقف‌دار چادری

از این نوع اتاق برای کالا‌های سبک اما پرحجم استفاده می‌شود و اندازه آن نسبت به سایر اتاق‌ها بزرگ‌تر است و بیشترین استفاده را در حمل کالاهای گمرکی دارد‌. اتاق مسقف چادری….

·        اتاق بغل‌دار فلزی

این نوع اتاق که از آن برای حمله لوله و یا اثاث منزل استفاده می‌شود به اتاق مبلی نیز معروف است و از بغل باز می‌شود و تخلیه بار به راحتی صورت می‌گیرد.

3.     انواع اتاق ماشین سنگین بر اساس نوع مواد حمل شونده

فاکتور دیگری که برای تقسیم‌بندی انواع اتاق ماشین سنگین صورت می‌گیرد بر اساس نوع بار است زیرا بارهای مختلفی به وسیله این اتاق‌ها حمل و جابه‌جا می‌شوند که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

·        اتاق اسباب کشی

برای اسباب کشی و حمل وسایل منزل از اتاق مخصوص به آن استفاده می‌شود که معموولاً ماشین‌ سنگین‌هایی مانند خاور، ایسوزو و هیوندا از این نوع اتاق استفاده می‌کنند و اندازه اتاق همه آن‌ها یکسان است.

·        اتاق حمل جوجه

این اتاق برای حمل جوجه یک روزه استفاده می‌شود و طراحی آن به گونه‌ای است که هوا و رطوبت کافی برای زنده ماندن جوجه‌ها و سالم رسیدن آن‌ها به مقصد را فراهم می‌کند.

·        اتاق حمل نوشیدنی

برای حمل نوشیدنی‌هایی مثل آبمیوه، نوشابه و آب معدنی از این اتاق‌ها استفاده می‌شود که به صورت بدون کرکره و کرکره‌دار تولید می‌شوند. جنس سقف این اتاق‌ها از ساندویچ پنل است و معمولا دارای قفسه بندی مخصوص قرار دادن نوشیدنی‌ها است.

·        اتاق یخچالی

این نوع اتاق برای انتقال موادغذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل برخورداری از سیستم خنک‌کننده از کپک زدن و فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری می‌کند.

نکات مهم انتخاب اتاق ماشین سنگین

اتاق ماشین سنگین

مشخصات ذکر شده در کارت خودرو باید درست و مطابق با خودرو باشد زیرا در غیر این صورت هنگام فروش خودرو و یا تصادف دچار مشکل خواهید شد بنابراین هنگام سفارش اتاق باید دقت لازم بکار گرفته شود.

باتوجه به مطالب ذکر شده انواع مختلفی از اتاق ماشین سنگین وجود دارد که هر کدام از کارایی منحصربه‌فردی برخوردار هستند بنابراین برای سفارش و ساخت اتاق ماشین سنگین باید نکات مهمی را در نظر داشت که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • اندازه اتاق ماشین سنگین باید استاندارد باشد و باتوجه به نوع ماشین سنگین مشخص شود، زیرا اضافه کردن بر اندازه استاندارد اتاق باعث بروز حوادث ناگوار خواهد شد.
  • از آن‌جایی که تحمل وزن بار روی کف اتاق ماشین سنگین است بنابراین باید به این مورد توجه ویژه‌ای نمود و به کیفیت بالای متریال به کار رفته برای کف اتاق تاکید نمود همچنین استاندارد‌های لازم برای اتصال کف اتاق به شاسی و پل‌ها رعایت شود.
  • توجه به مسافت حمل بار نیز در انتخاب اتاق ماشین ضروری است و باید از متریال‌هایی مقاوم‌تر و باکیفیت‌تر برای ساخت اتاق ماشین سنگین‌هایی که مسافت طولانی‌تری را طی می‌کنند، استفاده نمود.
  • مورد بعدی وزن اتاق ماشین سنگین است که باید سبک باشد اما در عین حال از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشد.

سؤالات متداول

  1. اتاق ماشین سنگین چه کاربردی دارد؟

برای حمل و انتقال مواد و تجهیزات مختلف از مکانی به مکان دیگر با استفاده از ماشین سنگین از اتاق ماشین سنگین استفاده می‌شود.

  1. چند نوع اتاق ماشین سنگین وجود دارد؟

تقسیم‌بندی مختلفی برای انواع اتاق ماشین سنگین وجود دارد و این اتاق‌ها انواع زیادی دارند.

  1. آیا کاربرد همه اتاق‌های ماشین سنگین یکی است؟

خیر، باتوجه به نوع بار باید از اتاق ماشین سنگین مخصوص آن استفاده کرد.

  1. اتاق ماشین سنگین باید چگونه باشد؟

هنگام سفارش اتاق ماشین سنگین باید به مواردی مانند؛ حجم و اندازه ماشین سنگین، نوع بار، جنس کف و بدنه، مسافت و مواردی از این قبیل توجه کرد.

سخن نهایی

به منظور حمل و انتقال مواد مختلف به وسیله ماشین سنگین از تجهیزاتی به نام اتاق ماشین سنگین استفاده می‌شود که این اتاق‌ها انواع مختلفی با کاربردهای متفاوت دارند. اتاق ماشین سنگین باتوجه به طراحی، کاربرد و یا مواد حمل شونده و غیره به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. با استفاده از این اتاق‌ها حمل و انتقال مواد مختلف با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد و در شرایط آب و هوایی مختلف نیز امکان انتقال مواد وجود خواهد داشت‌. برای سفارش اتاق ماشین سنگین باید به نکات مختلفی مانند وزن، اندازه، جنس اتاق و مواردی از این قبیل توجه نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب