اتاق مسقف چادری

اتاق مسقف چادری

حمل و نقل با کامیون همچنان پرکاربردترین روش حمل و نقل بار در ایران است. اگرچه حمل و نقل دریایی یا ریلی ممکن است راه حل مفیدی برای حجم بارهای بزرگ در مسافت­های طولانی باشد، اما اکثراً قبول دارند که حمل و نقل با کامیون روشی غالب برای جابجایی بارهای حجیم است و احتمالاَ این روش برای سال­های آینده نیز باقی خواهد ماند.

به طور کلی از اتاق­های مسقف چادری برای حمل و جابجایی بارهایی با حجم زیاد اما وزن کم استفاده می­شود به همین دلیل به طور معمول ابعاد این اتاق­ها نسبت به دیگر اتاق­ها بیشتر می­باشد و فضای اتاق بزرگتر است.

اتاق­های مسقف چادری بین اتاق­های حمل بار بسیار محبوب هستند و به دلیل فضای بزرگ این اتاق­ها، بیشتر در حمل و نقل­های گمرکی از آن­ها استفاده می­شود.

ساختار اتاق مسقف چادری

اتاق مسقف چادری

سقف و قسمتی از بدنه اتاق مسقف چادری از ساندویچ پنل تشکیل شده است. اما همانطور که پیش­تر اشاره شد، اتاق­های مسقف چادری در مسافت­های نسبتاً طولانی قرار می­گیرند. به همین دلیل قسمت کف این اتاق­ها از ورقه­های آهنی ساخته شده تا از آسیب به بارها جلوگیری شود.

جنس چادر این اتاق­ها معمولاً از پارچه برزنت است و به همین دلیل گاهی به آنها اتاق برزنتی نیز می­گویند.

البته به تازگی از جنس دیگری تحت عنوان پلیمر خارجی نیز استفاده می­شود که چادرهای حاصل از آن به چادرهای پلیمری معروفند.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا جنس چادر کامیون­ها از برزنت است؟ در واقع می­توان گفت ویژگی­های فوق العاده برزنت آن را به یکی از بهترین انتخاب­ها برای چادر اتاق­ کامیون­ها تبدیل کرده است.

برترین ویژگی پارچه برزنت، ضد آب بودن آن است که این خود، یکی از مهمترین دلایل انتخاب این پارچه برای پوشش اتاق حمل بار است.

با این ویژگی تغییرات آب و هوایی و بارش­های فصلی خللی در روند حمل و نقل بارها ایجاد نخواهد کرد.

دومین ویژگی فوق العاده برزنت، ویژگی ضد نور بودن آن است که این ویژگی در فصل تابستان بسیار کمک کننده است و بدین ترتیب نور خورشید و گرمای تابستان به بارها آسیب نخواهند زد.

چادرهای پلیمری نیز در برابر سرما، گرما و پوسیدگی مقاوم هستند.

چادرها طبق سفارش کارفرما هم به صورت ریلی از یک طرف و هم به صورت ریلی از دو طرف نصب می­شوند.

اتاق مسقف چادری

ابعاد اتاق مسقف چادری

ابعاد اتاق مسقف چادری در سه ظرفیت متفاوت به شرح زیر است. به طور معمول اتاق­ مسقف چادری یک ماشین 2/5 تنی، طولی در حدود 3200 میلی­متر و عرضی در حدود 1900 میلی­متر دارد و ارتفاع این اتاق بین 1900 تا 2100 ميلي­متر است.

اتاق­ مسقف چادری یک ماشین 6 تنی، طولی در حدود 5200 میلی­متر و عرضی در حدود 2280 میلی­متر دارد و ارتفاع این اتاق بین 2200 تا 2700 ميلي­متر است.

اتاق مسقف چادری یک ماشین 8 تنی، طولی در حدود 6100 میلی­متر و عرضی در حدود 2280 میلی­متر دارد و ارتفاع آن بین 2200 تا 2700 میلی­متر می­باشد.

انواع اتاق مسقف چادری

  • اتاق مسقف چادری دو محور
  • اتاق مسقف چادری کشویی سه محور
  • اتاق مسقف چادری سقف ثابت سه محور

به طور معمول اتاق­های مسقف چادری کشویی سه محور، طرفداران بیشتری نسبت به سایر مدل­ها دارند به این دلیل که بارگیری با این اتاق­ها نسبت به بقیه راحت­تر است، زیرا ستون­هایی که برای نگه داشتن چادر وجود دارند قابل باز شدن و جابجایی هستند، در نتیجه بارگیری به راحتی انجام می­شود.

کلام پایانی:

با توجه به توضیحات ذکر شده، برای حمل و نقل بین مسیرهای طولانی و یا حمل و نقل­های گمرکی، استفاده از ماشین­هایی با اتاق­های مسقف چادری انتخابی مناسب است.

از طرفی برای تبلیغ برند خود می­توانید لوگوی مورد نظر خود را به آسانی روی چادر طرح بزنید.

انتخاب این اتاق­ها از خسارت­های محتمل در زمان جابجایی جلوگیری می­کند و یا میزان آنها را به حداقل ممکن می­رساند.

بنابراین با انتخاب اتاق­های مسقف چادری دیگر نگرانی­ای از جهت تغییرات آب و هوایی نخواهید داشت و از سلامت بارها مطمئن خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب